Sześć typów tkanin w roletach rzymskich

Sześć typów tkanin w roletach rzymskich

Rolety rzymskie to ozdoba eleganckich wnętrz, kojarzona z przepychem oraz wysmakowaniem. Mając jednak na uwadze ich niskie ceny na rynku wnętrzarskim, każdy z nas może sobie pozwolić na zakup takiej przesłony. Rolety rzymskie są efektowne oraz przyjemne dla oka, potrafią zarówno ożywić, jak i stonować wnętrze. W poniższym artykule prezentujemy Państwu sześć najpopularniejszych typów tkanin, z których mogą być uszyte rolety rzymskie. Podpowiemy również, które rodzaje materiałów pasują do naszych wnętrz oraz jak zadbać o ich konserwację.

Rolety rzymskie z lnu

Obecnie na rynku wnętrzarskim panuje moda na naturalność. Doceniane są jasne, proste wystroje pomieszczeń, przy których można się w spokoju zrelaksować. Zdecydowanie takim rozwiązaniem jest wybór rolety rzymskiej z lnu, lub materiału lnopodobnego. Zaletą jest naturalny wygląd oraz stabilność włókien materiałowych – podobnie do lnianych obrusów, materiał rolety może trwać latami bez naruszeń. Najczęściej dobierane są wówczas barwy naturalne. Wówczas len barwiony jest na śnieżną biel, sepię lub brąz, co zazwyczaj estetycznie harmonizuje z kolorem ścian i dobranymi meblami. Należy jednak pamiętać, że rolet rzymskich lnianych nie wolno prać w pralce, nawet w niskiej temperaturze. Najlepiej jest wtedy rozłożyć roletę w wannie napełnionej letnią wodą z delikatnym detergentem do prania. Po opłukaniu i wysuszeniu (na suszarce, balkonie) przesłona może być ponownie zamontowana na oknie. Jeżeli przez nieuwagę wypierzemy roletę rzymską w pralce, jej materiał skurczy się i nie będzie dalej zdatny do użytkowania.

Rolety rzymskie z materiałem „dzień – noc”

Nazwa „dzień – noc” przypisywana jest zazwyczaj przesłonom klasycznym ze określonym rodzajem przewijania. Wówczas pasma transparentne i wypełnione wymijają się, tworząc specyficzny efekt „dzień – noc”. Otóż okazuje się, że podobny efekt może być uzyskany w przypadku rolet rzymskich. Tym razem jednak nie chodzi o to, aby fragmenty przesłony były przezroczyste. W przesłonach typu rzymskiego instalacja „dzień – noc” polega na tym, że co drugi pas tkaniny jest ciemniejszy, co powoduje efekt ograniczenia światła w pomieszczeniu. Najczęściej materiał wykonany jest z dwóch warstw, z czego jedna – jaśniejsza – imituje tiul lub woalkę. Rozwiązanie to można wykorzystać w pokoju dziecięcym lub sypialni, gdzie chcemy mieć możliwość moderowania światła oraz dbania o własną prywatność. Rolety rzymskie „dzień – noc” można prać w pralce, z ustawieniem prania delikatnego.

Tkanina typu blackout

Trudno o rozwiązanie bardziej strzegące naszej prywatności. Rolety rzymskie z tkaniną blackout zazwyczaj ograniczają przepuszczanie promieni słonecznych nawet do dziewięćdziesięciu pięciu procent. Oznacza to, że przesłona pełni również funkcję termoizolacyjną – nie wpuszczając światła, nie wpuszcza również do pokoju ciepła, tym samym regulując temperaturę w pokoju. Tkanina blackout w rolecie rzymskiej nie eksponuje również naszych cieni. W związku z tym przechodnie nie widzą, co się dzieje w naszym domu. To zdecydowanie pozwala nam zachować granicę prywatności. Przesłony wykorzystujące to tworzywo warto zainstalować w salonie lub sypialni.

Roleta rzymska syntetyczna

Tkaniny sztuczne (tzw. syntetyczne) to najczęściej pojawiający się materiał rolet rzymskich na rynku. Przesłony z poliestru mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu domu, nawet w kuchni. Można je prać w pralce (pranie delikatne) bez lęku o to, że się pogniotą lub skurczą. Jeżeli roletę rzymską z tkaniną syntetyczną zainstalujemy w kuchni, nie musimy się martwić o zabrudzenia (tłuszcz lub resztki jedzenia). W każdej chwili, nie niszcząc materiału, możemy zetrzeć plamy ciepłą wodą z płynem do naczyń. To najbardziej standardowe i praktyczne rozwiązanie, wykorzystywane przez wielu klientów.

Gruba bawełna w sypialni

Innym rozwiązaniem jest zakup rolet rzymskich uszytych z grubej bawełny. Zaletą jest przede wszystkim naturalny dobór materiału, najczęściej łagodnego w skutkach dla alergików. Przesłona z takim materiałem nadaje wnętrzu wrażenia przytulności oraz świetnie izoluje niechciane natężenie promieni słonecznych. Gruba bawełna świetnie sprawdza się w sypialniach, pokojach dzieci oraz na zaaranżowanych stryszkach. Roletę rzymską z taką tkaniną warto zawiesić w pokojach znajdujących się na wschodniej stronie domu. Wówczas wschodzące, ostre słońce nie będzie nas budzić zbyt wcześnie.

Delikatny woal

Dla tych, którzy chcą nadać pomieszczeniu wrażenia lekkości, poleca się zakup rolet rzymskich wykorzystujących woal lub organzę. W takim wypadku przesłona przypomina bardziej firanę niż tradycyjną roletę – najczęściej można ją również zawiesić na karniszu. Jest to rozwiązanie zwłaszcza przydatne w sytuacji, w której nad oknami mamy jeszcze zamontowane dawne uchwyty na firany i jeszcze nie zebraliśmy się do tego, żeby je zdemontować. Rolety rzymskie z woalu są lekkie, delikatne i przewiewne. Są również łatwe w eksploatacji oraz najczęściej wiążą się z bogatymi ofertami wzorów i koronek. Należy jednak pamiętać o tym, że – podobnie jak w przypadku firan – woale niezbyt strzegą naszej prywatności, oferując nam (i przechodniom) transparentność. Rolety rzymskie woalowe można więc zainstalować w jadalni lub pokoju gościnnym, gdzie zależy nam na dużym naświetleniu oraz odciążeniu wnętrza.

Poleć znajomym artykuł
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak