Spis treści
Raz na parę miesięcy nadchodzi czas, w którym należałoby oczyścić nasze rolety z kurzu i plam. Choć zwykle przesłony wyglądają na czyste, w ich mechanizmie sterowania zbierają się drobinki kurzu. To z kolei powoduje zacinanie się przy przewijaniu materiału – kurz zebrany na wałku rolety blokuje płynne przechodzenie tkaniny. Niebezpieczeństwo pobrudzenia wchodzi w grę również wtedy, kiedy mamy zamontowane rolety w kuchni. Wówczas na przesłonach osadza się para z drobinkami jedzenia lub możliwe tłuste plamy. Jak czyścić rolety wewnętrzne? Czego unikać? W tym artykule omówimy pięć podstawowych błędów popełnianych przy czyszczeniu przez użytkowników rolet. Niezależnie od tego, czy mają Państwo w domu rolety dzień – noc, rolety rzymskie czy plisy, w poniższym tekście na pewno można znaleźć coś dla siebie.
Pranie rolet dzień – noc w pralce
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że rolet dzień – noc nie wolno prać w pralce. Nawet ustawienie automatu na „delikatne pranie” nie rozwiąże naszego problemu. Jeżeli rozmontujemy roletę i włożymy ją do bębna, materiał będzie pomięty. To z kolei doprowadzi do nieprawidłowego zwijania się i utrudni działanie mechanizmu „dzień – noc”. Choć pralka wydaje się najszybszym sposobem czyszczenia, musimy z niej zrezygnować. Co w zamian? Rolety dzień – noc należy czyścić odkurzaczem. Warto wiedzieć, że z końcówki sprzętu powinna wystawać szczoteczka do czyszczenia. Aby wyczyścić rolety dzień – noc, ustawiamy moc odkurzacza na najniższą i czyścimy materiał przesłony, poruszając szczotką w górę i w dół. To pozwoli nam zrzucić z niej kurz oraz zadbać o jej transparentność. W przypadku, w którym na rolecie znajdują się plamy (na przykład – z jedzenia), należy wyczyścić je doraźnie. Najwygodniej będzie przetrzeć zabrudzenie zwykłą szmatką, zamoczoną w ciepłej wodzie z płynem do naczyń. Materiał przeschnie naturalnie, nie trzeba go demontować ani specjalnie suszyć. W przypadku rolet dzień – noc należy pamiętać również o regularnym czyszczeniu prowadnicy – koralikowej bądź sznurkowej. Zabrudzenia pomiędzy koralikami również mogą wpływać na to, jak sprawnie działa mechanizm zwijania przesłony.
Niepoprawny demontaż rolety rzymskiej
W przeciwieństwie do rolety dzień – noc, roletę rzymską można prać w pralce. Ustawiamy wówczas pranie na najniższą temperaturę. Materiał przesłony można bez problemu dołączyć do reszty „delikatnego” prania – bluzek czy koszul. Najczęściej jednak popełnianym błędem przy czyszczeniu rolety rzymskiej jest jej niepoprawny demontaż. Przypomnijmy więc, jak to robić:
Najpierw należy zdjąć materiał rolety z rolki i rozłożyć go na stole lub innej, płaskiej powierzchni. Następnie trzeba wyjąć z niego słomki usztywniające – to one sprawiają, że tkanina rolety trzyma się prosto. Później trzeba rozwiązać spod materiału kokardki podtrzymujące zwinięcie rolety lub usunąć obciążniki. Dopiero tak przygotowywany materiał rolety rzymskiej jest gotowy do prania.
Najczęstszym błędem więc jest pominięcie któregoś z etapów demontażu rolety. To z kolei może prowadzić do wygniecenia się tkaniny. Innym błędem jest również zbyt częste pranie rolety rzymskiej. Takie działanie szkodzi zwłaszcza przesłonom kolorowym – i takim, które mają nadruki. W konsekwencji wzory zaczynają się zbyt szybko spierać a mikrowłókna tkaniny mogą być nadszarpnięte lub powyciągane. Roletę należy prać raz na pół roku. Pojedyncze zabrudzenia można czyścić ciepłą wodą i płynem do naczyń, jak w przypadku rolety dzień – noc. Jeżeli jednak nie jest to zbyt silne zanieczyszczenie, plamę można zetrzeć gumką do gumowania. Wynika to z tego, że materiał rolet jest impregnowany, wobec czego zazwyczaj brud nie wnika głęboko w tkaninę.
Czyszczenie plis w pralce
Podobnie jak w przypadku rolet dzień – noc, rolet plisowanych nie wolno prać w pralce. Jeżeli plisy są po prostu zabrudzone, można przecierać je szmatką lub miotełką. Należy to robić raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie, zależnie od tego, czy miejsce jest podatne na kurz. Jeżeli jednak zaplamimy plisy, wówczas musimy wyprać je ręcznie. W tym celu wyjmujemy obciążniki rolety i wkładamy materiał do wanny. Najlepiej jest jeszcze przed tym wlać do wanny wodę wymieszaną z detergentem do prania poliestru lub zwykłym mydłem w płynie. Temperatura wody powinna wynosić maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Należy unikać wyższych temperatur, ponieważ materiał plisy może się zniszczyć i być podatny na utratę impregnatu. W czyszczeniu nie wolno też korzystać z ostrych szczotek, które mogłyby zniszczyć włókna tkaniny. Najlepiej jest zostawić materiał na piętnaście minut w wannie – wtedy naturalnie spłynie z niej cały brud. Jak później należy płukać rolety plisowane? Wystarczy polewać je wodą z baterii prysznicowej, ustawionej na niską lub letnią temperaturę. Plisy można suszyć rozłożone na balkonie/suszarce do ubrań.
Podczas czyszczenia rolet można popełnić wiele błędów. Przede wszystkim należy wiedzieć, że w pralce można wyprać jedynie rolety rzymskie (i to w niskiej temperaturze) – rolety dzień – noc oraz plisy się od tego niszczą a ich materiał jest pogięty i nienadający się do zawieszenia. Należy pamiętać również o tym, żeby rolety czyścić mydłem/odpowiednio delikatnymi detergentami oraz nie stosować ostrych szczotek. W razie, gdyby pomimo naszych starań plamy nie schodziły, materiał należy oddać do zakładu specjalizującego się w takim czyszczeniu.