Spis treści
Wybór przesłony okiennej w domu zależy od wielu czynników. Musimy zastanowić się między innymi nad tym, czy rodzaj i materiał rolety jest dobrze dopasowany do typu pomieszczenia, kształtu okna oraz stylu wnętrza. Najważniejszymi jednak wyznacznikami są jej specyfikacje techniczne – informacje o montażu, zastosowaniu rolety i kierunku jej zwijania. W poniższym artykule przedstawiamy Państwu trzy kryteria, które warto wziąć pod uwagę, wybierając rolety plisowane do domu. Opowiemy szczegółowo o ich zastosowaniu i użytkowaniu. Poradzimy również, co robić – i czego nie robić – podczas ich doboru.
-
Montaż rolety plisowanej
Jeżeli chodzi o sposób instalacji rolety plisowanej możemy mówić o montażu inwazyjnym i bezinwazyjnym. Pierwszy z nich polega na zamocowaniu rolety za pomocą wkrętów do ściany, listwy lub nadproża. Montując roletę plisowaną do listwy sprawiamy, że jest ona przyległa do szyby. W związku z tym łatwiej jest nam otworzyć okno oraz mamy większą szansę na stuprocentowe zasłonięcie okna. Biorąc pod uwagę ten wariant roletę można przykręcić do listwy bezpośrednio lub za pomocą kątowników, na których mechanizm będzie się utrzymywać. Tak samo można zamontować rolety bezpośrednio do ściany. Istnieje również opcja zamocowania bezinwazyjnego, co oznacza, że nie wiercimy żadnych dziur. W tym przypadku roleta plisowana może być zainstalowana na ramę okna, za pomocą specjalnych haczyków. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy często się przeprowadzają lub regularnie zmieniają wystrój pomieszczeń. Należy jednak pamiętać o tym, że zawieszenie rolety na ramie okna spowoduje to, że nie będzie można do końca otworzyć okna – roleta będzie przeszkadzała. Ostatnim rozwiązaniem jest montaż rolety okiennej na prowadnicach. Ten skomplikowany sposób zalecany jest dla osób posiadających okna dachowe lub chcących zachować prywatność (wybierając roletę do łazienki, pokoju dziecięcego). W tym wariancie montujemy roletę plisowaną na specjalnych prowadnicach, utrzymujących ją w położeniu najbardziej ograniczającym przepuszczalność światła. Prowadnice montowane są zwykle po bokach okna, można je przykleić lub przywiercić.
-
Zastosowanie rolety plisowanej
Okazuje się, że istnieje wiele funkcji rolet – poza jedynie zasłanianiem okna. Kwestię przepuszczania światła organizują zwykłe rolety plisowane, wykonane z jasnych tkanin i przystosowane do przestronnych pomieszczeń, takich jak kuchnia czy salon. Zwykle lepiej jest je zamontować do pomieszczeń, które nie są najbardziej nasłonecznione (np. pokoje umieszczone po stronie północnej). Wówczas roleta plisowana przepuszcza odpowiednią ilość światła słonecznego. Jeżeli jednak zależy nam na prywatności, możemy zadbać o moderowanie przepuszczania promieni słonecznych do domu. Dla tej funkcji warto wybrać roletę zaciemniającą, zawierającą gumową powłokę. Dzięki niej zmniejszymy transparentność przesłony oraz zagwarantujemy sobie spokój od ciekawskich spojrzeń – nasze cienie nie będą widoczne dla osób z zewnątrz. Rolety plisowane tzw. podgumowane sprawdzają się w pokojach prywatnych oraz w sypialni. Warto zamontować taki wariant przesłony przy telewizorze lub miejscu na komputer – roleta podgumowana nie odbija światła ekranu i umożliwia nam wygodne oglądanie filmów lub pracę. Innym zastosowaniem rolety plisowanej jest jej funkcja termoizolacyjna. To oznacza, że materiał rolety odbija światło słoneczne, dzięki czemu nie przepuszcza on dodatkowego ciepła do domu. Rolety termoizolacyjne montowane „dla ochłody” najczęściej można zobaczyć na dachach lub spadach. Wówczas ich materiał pokryty jest srebrną powłoką wykonaną z aluminium. Warto również wiedzieć, że termoizolacyjność rolet plisowanych działa również w drugą stronę. Zimą możemy chronić temperaturę w pokoju poprzez zasłanianie rolet i niewypuszczanie ciepła z pomieszczenia. W tym wariancie tkanina rolety jest najczęściej podgumowana albo wykonana z gęstego splotu materiału. To zastosowanie jest niezwykle cenne w sytuacji, w której chcemy zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę w pomieszczeniu nawet do kilku stopni Celsjusza.
-
Kierunek zwijania rolety plisowanej
Rolety plisowane, zależnie od naszego wyboru, można zwijać dwustronnie lub jednostronnie. Zwijanie jednostronne odpowiada mechanizmowi posiadanemu przez większość rolet. Zgodnie z tym, za pomocą prowadnicy przesuwamy roletę w górę lub w dół, z możliwością nawet całkowitego odsłonienia okna. W przypadku rolet zwijanych dwustronnie możemy wybrać, jaki fragment szyby chcemy zasłonić. Poruszając prowadnicą możemy odsłonić zarówno górę, jak i dół okna, zostawiając materiał rolety jedynie na środku, w dowolnej szerokości. Taka możliwość modulacji oświetlenia jest przydatna do zastosowania w biurach, lokalach usługowych, pokojach dziecięcych (regulacja światła przy biurku do nauki). Zarówno plisy jednokierunkowe, jak i dwukierunkowe, przeznaczone są do użytkowania do każdego typu okien – wykonanych z PCV, aluminium, drewna.
Podsumowanie
Przy doborze rolety plisowanej należy zwracać uwagę na wiele kryteriów, ale do najważniejszych należą: wybór kierunku zwijania, sposób montażu oraz jej zastosowanie. Pamiętajmy, że dzięki dobrze dokonanym decyzjom możemy ustawić roletę w taki sposób, aby nie tylko moderowała nasłonecznienie naszego pokoju, ale również jego ocieplenie/ochłodzenie i zachowanie prywatności.