Typy bezinwazyjnych rolet wewnętrznych

Typy bezinwazyjnych rolet wewnętrznych

Rolety wewnętrzne są niezwykle popularnym typem przesłony okiennej. Co przekonuje do nich miliony Polaków? Oprócz gwarantowania intymności domownikom oraz zaciemnienia pomieszczenia, stanowią jednocześnie jego dekorację.

Wybierając rolety bezinwazyjne, czyli rolety bez wiercenia, zaletą jest także bezproblemowy i szybki montaż. Czym są rolety nieinwazyjne? Jakimi typami rolet można przesłonić okno bez użycia narzędzi czy posiadania zdolności manualnych? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania?

Co to są rolety bezinwazyjne?

Wiele osób zastanawia się, co to znaczy rolety bezinwazyjne. Odpowiedź jest prosta – rolety bezinwazyjne to grupa różnego typu rolet wewnętrznych, których elementy mocowane są nietrwale do okna. Dzięki zastosowaniu przyklejanej do ramy okna kasecie lub specjalnych uchwytów, montaż rolety bezinwazyjnej odbywa się bez konieczności nawiercania otworów w ramie skrzydła okiennego.

Rozwiązanie to chętnie wybierane jest przez osoby, które nie chcą lub nie mogą zostawiać trwałych śladów na oknach zarówno plastikowych, jak i drewnianych. Z tego względu chętnie sięgają po nie zarówno właściciele nieruchomości, jak również najemcy lokali, np. mieszkań czy biur, którzy nie chcą doprowadzić do zniszczenia okna.

Rolety bez wiercenia składają się z zawieszonych w górnej części ramy skrzydła okiennego haków lub przyklejanej kasety (w przypadku bezinwazyjnych rolet w kasecie), a także z mechanizmu zwijania i rolowanego materiału. Elementy te są zbudowane w taki sposób, aby mocowanie rolety było stabilne i jednocześnie nie przeszkadzało w normalnym użytkowaniu okna.

Rolety do bezinwazyjnego montażu, o ile postępuje się zgodnie z instrukcją dostarczoną przez producenta, mocuje się w zaledwie kilka czy kilkanaście minut. Nie wymagają one bowiem użycia narzędzi i nawiercania dziur w ramie skrzydła okiennego, ścianie czy suficie.

Wady i zalety rolet bezinwazyjnych

Kupując rolety wewnętrzne, pod uwagę brać powinno się nie tylko ich wygląd, typ czy system podciągania, ale także sposób montażu, tj. rolety bezinwazyjne czy inwazyjne.

Rolety bez wiercenia wygrywają wśród osób, które nie potrafią bądź nie chcą nawiercać dziur w skrzydle okiennym.  A także tym, które lubią często zmieniać wystrój wnętrza lub w krótkim czasie od zakupu planują przeprowadzę. Mimo wielu zalet rolety bezinwazyjne mają jednak również wady. Warto je poznać, zanim podejmie się ostateczną decyzję i kupi rolety do mieszkania czy biura.

Wśród zalet rolet bezinwazyjnych najczęściej wymieniany jest szybki i niekłopotliwy montaż. Rzeczywiście przymocowanie rolety nieinwazyjnej zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, dając w krótkim czasie ciekawy efekt wnętrzarski. Dodatkowo czynność tę mogą wykonać osoby, które nie mają zdolności budowlanych i nie dysponują sprzętem takim jak np. wiertarka. Opinie nt. rolet bezinwazyjnych często podkreślają również, że nie zostawiają one trwałych śladów na ramie okiennej.

O ile twierdzenie to sprawdza się w przypadku rolet bezinwazyjnych zawieszanych na hakach, o tyle nie do końca jest to prawdą, gdy wybieramy nieinwazyjne rolety w kasecie. Ten typ rolet wewnętrznych wymaga przyklejenia do ramy okiennej kasety (czasami również prowadnic), do której chowa się zwijany materiał. Po ich demontażu na ramie okna mogą pozostać plamy po kleju. Większość producentów stosuje jednak obecnie kleje łatwe do usunięcia zarówno z plastiku, jak i drewna.

Wśród wad wewnętrznych rolet bezinwazyjnych często wymienia się fakt, że dostosowane są one głównie do zasłaniania okien o niewielkich wymiarach. Im większe okno, tym więcej materiału trzeba zużyć na roletę, a – co za tym idzie – wyższy jest jej ciężar. Przy przesłonach nieinwazyjnych stosowanych na dużych oknach cały ciężar rolety wisi wyłącznie na hakach w górnej części skrzydła okiennego. Może to negatywnie wpływać na działanie mechanizmu podnoszenia, a także – w skrajnych przypadkach – prowadzić do urywania się mocowań rolety wewnętrznej.

Jeżeli mamy wątpliwości, czy wielkość naszego okna jest odpowiednia do zastosowania nieinwazyjnej rolety wewnętrznej, najlepiej skontaktować się z producentem.

Typy rolet bezinwazyjnych

Główną grupę rolet bez wiercenia stanowią proste w budowie i niedrogie bezinwazyjne rolety mini, nazywane także roletami bezinwazyjnymi materiałowymi. Odznaczają się one dużym wyborem wzorów i kolorów tkanin.  Przytwierdza się je do skrzydła okiennego specjalnymi hakami, dzięki czemu można je szybko zamontować i zdemontować.

Druga grupę stanowią rolety bezinwazyjne w kasecie.  Kaseta (element, do którego zwijany jest materiał) przyklejana jest do ramy skrzydła okiennego taśmą dwustronną. Aby uniknąć odklejania się rolety w trakcie użytkowania, najlepiej wybierać tego typu modele rolet wewnętrznych od sprawdzonych producentów.

Wśród nieinwazyjnych rolet z kasetą popularnością cieszą się m.in. rolety na wymiar, a także rolety bezinwazyjne zaciągane od dołu. Kasetę montuje się jest nie w górnej, a w dolnej części okna.  Materiał wyciąga się z niej specjalnym uchwytem, zamiast korzystać ze sznurka czy łańcuszka.

Nie sposób nie wspomnieć też o bezinwazyjnych roletach plisowanych.  Mocuje się je do okna, przyklejając specjalne boczne prowadnice i montując pomiędzy nimi plisy na specjalnych uchwytach montażowych. Plisy bez wiercenia sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy na częściowym przesłonięciu okna, np. w kuchni czy gabinecie.

Ze względu na duże zainteresowanie klientów producenci coraz częściej poszerzają ofertę nieinwazyjnych rolet gotowych i bezinwazyjnych rolet na wymiar.  Występują modele takie jak: zaciemniające rolety bezinwazyjne, rolety bezinwazyjne do okien dachowych. Jak również: rolety bezinwazyjne dzień noc, a także rolety rzymskie bezinwazyjne.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak