Spis treści
Rzymskie, austriackie, weneckie, plisowane, dachowe, ekranowe, dzień noc…Dla wielu osób wybór rolet wewnętrznych, ze względu na mnogość ich rodzajów, jest sporym problemem. Czym różnią się od siebie poszczególne typy rolet wewnętrznych? Czy rolety rzymskie i rolety austriackie czy weneckie wyglądają tak samo? Które rolety wewnętrzne można zastosować na okna dachowe? Czym różnią się rolety zwijane w kasecie i rolety zwijane wolnowiszące? Przedstawiamy przewodnik po typach rolet wewnętrznych.
Rolety rzymskie
Rolety rzymskie są doskonałym wyborem dla osób, które wahają się między wyborem praktycznych rolet i dekoracyjnych zasłon. Dzięki specjalnemu sznurkowemu systemowi podnoszenia, rolety rzymskie zwijają się w eleganckie, nachodzące na siebie fałdy. Roletę rzymską uszyć można z różnych typów tkanin, np. transparentnych, a nawet typowo firanowych, czy zaciemniających o grubym splocie i ciemnym kolorze.
Rolety rzymskie montujemy do ściany lub do sufitu, a także, dzięki systemowi szelkowemu czy tunelowemu, do karnisza. Ze względu na wykorzystanie do ich produkcji tkanin zasłonowych trzeba liczyć się z tym, że będzie się na nich gromadził kurz. Czyszczenie rolet rzymskich nie jest jednak skomplikowane – jeżeli producent nie zaznaczył inaczej na metce, przeważnie można je prać w pralce.
Rolety austriackie
Rolety austriackie, ze względu na podobną budowę, często mylone są z roletami rzymskimi. Tym, co je różni, jest sposób upięcia oraz system układania tkaniny, dzięki czemu rolety austriackie są bardziej ozdobne. Przez zastosowanie marszczeń pionowych przy górnej taśmie i poziomych, roleta jest charakterystycznie pofałdowana. Materiałowe fałdy rolety austriackiej po jej zwinięciu, dodają wnętrzu szyku i nieco pałacowego charakteru. Rolety austriackie, podobnie jak rolety rzymskie, zamontować można na ścianie nad oknem, a także bezpośrednio do sufitu. Coraz częściej spotkać można także modele montowane bezinwazyjnie, za pomocą specjalnych zaczepów przytwierdzanych do ramy okiennej czy do karnisza. Rolety austriackie, po odczepieniu tkaniny od systemu podnoszącego i opuszczającego roletę, można wyprać w pralce (o ile producent nie zaleca inaczej).
Rolety weneckie
Rolety weneckie są kolejnym typem rolet wewnętrznych wykonanych z dekoracyjnych tkanin transparentnych bądź nieprzepuszczających światła. Często mylone są z roletami austriackimi, jednak – w odróżnieniu od nich – są nieco mniej strojne. Gdy są opuszczone, tworzą ozdobne poziome fałdy, dzięki którym roleta wenecka przyciąga wzrok osób wchodzących do pomieszczenia.
Co ciekawe, do ich produkcji wykorzystać można cienkie, lekkie, prześwitujące tkaniny, np. tiul, dzięki czemu mogą z powodzeniem zastąpić klasyczne firany. Rolety weneckie można zamontować do ściany, sufity, na karnisz lub na skrzydło okna. Podobnie jak pozostałe wewnętrzne rolety tkaninowe można je prać.
Rolety plisowane
Rolety plisowane, nazywamy często po prostu plisami, są jednym z najbardziej popularnych rodzajów rolet wewnętrznych. Składają się one z tkaniny poliestrowej lub papieru złożonych w harmonijkę i rozciągniętych między dwoma plastikowym listwami mocowanymi do skrzydła okiennego.
Rolety plisowane mogą zwijać się jednym kierunku, tj. z dołu do góry, lub w dwóch kierunkach (z dołu na górę, z góry na dół). Ze względu na łatwość dopasowania do różnorodnych kształtów, plisy często wybierane są jako osłony do okien nietypowych, np. trójkątnych, półokrągłych. Rolety plisowane mogą być wykonane z tkanin o różnych parametrach, np. z materiałów transparentnych czy zaciemniających.
Rolety do okien dachowych
Rolety dachowe stosujemy na skrzydła okien dachowych. Dzięki zastosowaniu do ich produkcji specjalnego sprężynowego mechanizmu materiał jest odpowiednio naciągnięty i prawidłowo zwijany mimo nietypowego nachylenia okna względem podłoża.
Wewnętrzny hamulec rolety dachowej pozwala natomiast na utrzymanie materiału na wybranej wysokości bez jej opadania i fałdowania się. Roletę dachową montujemy między ramą skrzydła okiennego, pełniąc rolę nie tylko chroniącą przed wpadaniem światła słonecznego, ale także ozdobną.
Rolety zwijane
Rolety zwijane, określane także jako rolety ekranowe, są najbardziej rozpowszechnionym rodzajem rolet wewnętrznych. Wykonane są one ze zwijanego na rurze materiału, np. poliesterowego, o różnych parametrach (np. transparentnego, zaciemniającego, dekoracyjnego). Unosi się on po pociągnięciu sznurkowego lub łańcuszkowego systemu podnoszenia.
Rolety zwijane można kupić w wersjach wolnowiszących, czyli montowanych do sufitu lub ściany, a także montowanych do skrzydła okiennego. W drugim przypadku są to najczęściej tanie minirolety z widocznym zwijanym materiałem. Montowane są bezinwazyjnie specjalnymi haczykami do okna. Również rolety kasetowe, w których tkanina zwijana jest w przyklejonych do okna bocznych prowadnicach do specjalnej aluminiowej lub plastikowej kasety.
Rolety dzień noc
Rolety dzień noc, określamy także jako rolety zebry. Produkowane są ze zszytych ze sobą naprzemiennie poziomych pasów tkaniny przepuszczającej światło, jak również zatrzymującej jego przenikanie. Podczas podnoszenia lub opuszczania rolety dzień noc pasy te mogą na siebie nachodzić bądź mijać się. Pozwala to na regulację natężenia światła w pomieszczeniu. Podobnie jak w przypadku rolet zwijanych można kupić je w wersji wolnowiszącej, minirolety jak również rolety kasetowej.