Spis treści
Do tej pory w co drugim domu znajdowały się tradycyjne firanki i zasłony, zmieniane raz na trzy lub cztery tygodnie. Teraz jednak, wraz z rozwojem technologii wnętrzarskich i obniżką cen, każdy może sobie pozwolić na komfortowe i eleganckie rolety. Dla tych jednak, którzy z sentymentem wspominają tradycyjne rozwiązania, polecamy zakup rolet rzymskich typu „duo”. Na czym polega ich obsługa? Dlaczego uważamy, że najlepiej jest je zawiesić w pokoju gościnnym? Zapraszamy do lektury artykułu.
Wygodne i estetyczne połączenie
Znane nam do tej pory firany i rolety pełniły następujące funkcje: rozpraszały światło, nadawały wnętrzu przyjemnego wyglądu oraz chroniły prywatność domowników. Mimo wszystko jednak ich pranie (i rozwieszanie) było uciążliwe i męczące. Firany szybko się kurzyły i stawały się miejscem gromadzenia zarazków i roztoczy. Grube zasłony – natomiast – zbierały zabrudzenia z całego mieszkania oraz kumulowały kurz z podłogi (jeśli były wystarczająco długie). Można to podsumować stwierdzedzeniem o tym, że ile jest plusów, tyle i minusów. Z pomocą przychodzi rozwiązanie rolet rzymskich typu „duo”. Na czym polega, i dlaczego jest lepsze od tego, co już znamy z domów rodzinnych?
Rolety rzymskie „duo” składają się z dwóch warstw. Pierwsza uszyta jest z materiału woalowego i przypomina firanę – jednak jej impregnacja zapobiega głębokiemu wnikaniu kurzu. Ten pas materiału jest zazwyczaj o jeden centymetr węższy od drugiej warstwy materiału, zachodzącej na niego. Ta warstwa, tzw. zewnętrzna, uszyta jest z materiału pełniącego funkcję zasłon. Zazwyczaj jest to len, gruba bawełna lub usztywniany poliester. Podczas przesuwaniu prowadnic materiał zewnętrzny odsłania się, ukazując warstwę wewnętrzną, czyli woalową. Przez to mamy wrażenie, że zasłona odsłania firanę. Jak w praktyce wygląda obsługa rolety rzymskiej „duo”?
Praktyczne aspekty użytkowania
W przeciwieństwie do przesłon wewnętrznych tzw. pojedynczych, roleta rzymska typu „duo” ma dwie prowadnice, znajdujące się po obu pionowych bokach szyby. Prowadnice te najczęściej są koralikowe ze względu na wagę materiału oraz odporność mechanizmu hamulcowego przy wałku przesłony. Zazwyczaj prawy łańcuch koralików odpowiada za część „zasłonową”. Jeżeli przesuwamy go w dół, roleta rzymska odsłania się. Przeciwległa prowadnica odpowiada za część firanopodobną (działa analogicznie). Łańcuszki koralikowe nie zmieniają swojej długości. Dodatkowo nie trzeba ich o nic zaczepiać, aby zachowały swoje położenie.
Rolety rzymskie typu „duo” pierze się tak samo jak ich „pojedynczą” wersję. Należy więc najpierw je zdjąć, a zatem: rozwinąć, odkleić od listwy, położyć na płaskiej powierzchni, wyjąć słomki usztywniające, odwiązać/usunąć obciążniki znajdujące się u doły rolety. Po tak wykonanej serii czynności roletę rzymską można włożyć do pralki i ustawić pranie na trzydzieści stopni (opcja: „delikatne”). Warto również użyć dodatkowego płynu do płukania tkanin. Roletę rzymską „duo” można umieścić w bębnie pralki razem z bluzkami czy koszulami domowników – chyba, że istnieje ryzyko farbowania którejś z tkanin. Przesłonę wyjętą z pralki można rozwiesić na suszarce lub balkonie, tak, aby jej tkanina się wyprostowała. Należy pamiętać o tym, że nie wolno prasować rolet rzymskich. Jak już wspomniano, ich tkanina jest impregnowana, więc temperatura żelazka może zniszczyć strukturę ochronną włókien.
Roleta rzymska „duo” w pokoju gościnnym
Spośród wszystkich pomieszczeń chyba najodpowiedniejszym dla rolety rzymskiej „duo” jest pokój gościnny. W tym pokoju jest najmniejsza szansa na trudnozmywalne zabrudzenia (np. z tłuszczu w kuchni czy dziecięcych markerów). Również warto mieć na uwadze to, że pokój gościnny jest najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem – to w nim przyjmujemy naszą rodzinę i znajomych, to on (zwykle) zajmuje największą powierzchnię naszego domu lub mieszkania. Mając na względzie wymienione powody warto zadbać o jego estetykę.
Dobierając roletę rzymską „duo” do pokoju gościnnego należy zastanowić się nad generalnym wystrojem wnętrza. Jest bardziej nowoczesne, czy tradycyjne? Czy w pokoju znajduje się wiele przedmiotów, bibelotów? Czy kolory ścian są jasne, czy też – stonowane, ciemne? To wbrew pozorom ważne pytania, które pozwolą zdeterminować dobór materiału do wystroju wnętrza.
Jeżeli pokój utrzymany jest w jasnych barwach, możemy dopasować barwę tkaniny rolety do koloru ścian. To da nam poczucie harmonii oraz uporządkowania, jednocześnie odciągnie uwagę od okien. Przeciwstawnym działaniem będzie zakup tkaniny w kolorze kontrastującym ze ścianami salonu. Jest to rozwiązanie radykalnie ożywiające wnętrze, wpływające pozytywnie na doznania estetyczne użytkowników mieszkania. Przykładem takiego rozwiązania jest – na przykład – biały salon i różowe/niebieskie rolety rzymskie, przełamujące statyczność wnętrza. Jeżeli zaś nasz pokój gościnny ma wiele mebli oraz roślin, warto utrzymać w nim tonację „naturalną”, nawiązującą do brązów i zieleni kwiatów. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zakup rolety rzymskiej „duo” z tkaniny lnianej (kolor brązowawy, sepia, słoma). Warto pamiętać o tym, że część zasłonowa przesłony „duo” może umożliwić nam ozdobienie lub uatrakcyjnienie pokoju gościnnego. Jeżeli zamówimy tkaninę przetykaną srebrnymi lub złotymi nićmi, roleta doda pomieszczeniu elegancji oraz stylu. Możemy również zakupić tkaninę z wzorami – roślinnymi lub innymi – co z pewnością ozdobi wnętrza minimalistyczne, które potrzebują podkreślenia bez dodawania nowych akcesoriów lub przedmiotów.