Wybór materiału do rolety dzień-noc

Wybór materiału do rolety dzień-noc

Wybór materiału przesłony okiennej najczęściej zależy od naszych potrzeb. To my, jako klienci, decydujemy, czy chcemy mieć większą przepuszczalność światła słonecznego w pokoju, czy też wolimy całkowite przesłonięcie. W tym artykule przedstawiamy rodzaje materiału rolet dzień-noc. Opisujemy to, czym należy się decydować przy wyborze tkaniny: gramaturą, transparentnością oraz estetyką.

Roleta dzień-noc – z czego jest zrobiona?

Obecnie na rynku rozróżniamy wiele typów przesłon wewnętrznych: typu rzymskiego, plisowanych lub dzień-noc. Ostatnia z rolet jest najczęściej stosowaną, ze względu na swój praktyczny wymiar i łatwość w obsłudze. Z czego się więc składa?

Do tradycyjnych elementów rolety należą wałki, haczyki, prowadnica oraz pasmo materiału. Dodatkowym składnikiem może być jeszcze kaseta osłaniająca górny wałek. Ta z kolei może być wykonana z aluminium lub PCV – materiałów odpornych i łatwych do umycia. Materiał rolety dzień-noc jest uszyty z dwóch różnych typów tkanin. Jedna z nich ma określony (najczęściej wybrany przez nas) kolor, gęste sploty i nie przepuszcza światła słonecznego. Drugi typ jest transparentny (prześwitujący) i jego celem jest dostarczenie światła do pokoju. Przesuwając prowadnicą w górę lub w dół możemy więc ustalić, czy chcemy całkowicie odciąć się od światła, odsłonić roletę, czy też zostawić takie ustawienie, w którym pasy przeźroczyste przeplatają się z zaciemniającymi (opcja „dzień-noc”).

Który materiał zasłoni więcej?

Ze względu swoją użyteczność i praktyczność rolety dzień-noc są jednym z najpopularniejszych rodzajów przesłon okiennych. Dzięki nim możemy sprawić, że pomieszczenie zaciemni się całkowicie lub tylko częściowo. Czy jednak możemy wpłynąć na to, jak bardzo „zaciemnione” będą zasłonięte rolety?

To pytanie wiąże się z naszą chęcią zachowania prywatności. Nie chcemy przecież, by mimo zasłoniętych rolet sąsiedzi wciąż mogli obserwować to, co się dzieje w naszym domu. Należy pamiętać, że już w momencie kupowania rolety możemy zadecydować o tym, jak gęste mają być sploty materiału w tkaninie. Od tego bowiem zależy to, ile światła przepuści nasza przesłona.

W przypadku rolet-dzień noc montowanych na dużych oknach, należy się upewnić, że nasz wybór wiąże się ze sprawdzeniem odpowiedniej gramatury. Pojęcie to oznacza wagę tkaniny w wymiarze 1m x 1m. Im większa jest gramatura, tym grubsze nici oraz gęstość splotu tkaniny. Rolety dzień-noc typu „zebra” I lub II oznaczają większą wagę rolety. Oznacza to, że roletę o takim splocie można zawiesić w pokoju gościnnym – lub w sypialni. Będzie to nadawało wrażenie stabilności oraz pasowało do dużych okien, które muszą być zasłonięte większą połacią materiału.

Gramatura a transparentność

Waga materiału nie oznacza jednak, że roleta dzień-noc staje się automatycznie mniej lub bardziej transparentna. To zależy od włókna, z jakiego wykonana jest przesłona. Jeżeli jest to poliester, wówczas możemy liczyć na większą prześwitywalność pasm (zwłaszcza środkowych). Jeżeli jednak roleta dzień-noc wykonana jest z materiału naturalnego (na przykład lnopodobnego), wówczas jej sploty są gęstsze i trudniej o przepuszczalność światła. Nieprzepuszczalne tkaniny (poliester) lepiej sprawdzą się przy oknach od wschodu czy południa budynku. Tkaniny bardziej transparentne lepiej jest zawieszać po stronie północnej i zachodniej, tak, aby złapać najwięcej słońca – ale i ograniczyć nadmierną emisję jego promieni. W przypadku zakupu rolety dzień-noc możemy również zdecydować się na ręcznie szytą przesłonę, w której pasma transparentne są szerzej rozstawione. Wówczas będziemy mieli bardziej oświetlone pomieszczenie. Należy pamiętać o tym, że prześwitywalne pasy materiału wciąż pełnią funkcję osłonną. Dzięki nim ich użytkownicy widzą to, co się dzieje na zewnątrz domu. Choć może nam się wydawać, że przez to sąsiedzi mają dostęp do podglądu naszego życia rodzinnego, tak się nie dzieje. Transparentne pasy pełnią dla mieszkańców funkcję judasza w drzwiach – tylko my widzimy to, co się dzieje po drugiej stronie okna.

Wybór wzoru i koloru

Zwykle to rolety rzymskie kojarzą się z elegancją i szerokim dostępem do różnorodnych tkanin. Szczęśliwie jednak rynek wnętrzarski rozwinął się na tyle, że użytkownicy rolet dzień-noc również mogą skorzystać z szerokiego asortymentu wzorów.

Przede wszystkim klienci mogą liczyć na szeroką paletę kolorów. Czasem zdarza się, że barwa tkaniny związana jest z jej materiałem – np. rolety wykonane z tekstury lnopodobnej najczęściej będą dostępne w barwach „naturalnych” (brązy, sepia, słoma). Jeżeli jednak w grę wchodzi zakup tkanin sztucznych – przy okazji, trwalszych – wówczas możemy liczyć na zakup dowolnego koloru. Pamiętajmy, że roleta może stanowić również ozdobę pokoju. Jeśli chcielibyśmy ożywić nasze pomieszczenie, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie dobranie materiału „dzień-noc” kontrastowo do koloru ścian. Przykładem takiego rozwiązanie jest zakup rolety niebieskiej lub różowej do białych ścian. Innym pomysłem jest również harmonizacja pomieszczenia, uzyskiwana poprzez dopasowanie barwy tkaniny przesłony do otaczających ścian i mebli. Warto pamiętać również o tym, że kupując roletę dzień-noc możemy wybrać materiał przeplatany ozdobnymi (srebrnymi lub złotymi) nićmi, co z pewnością urozmaici wygląd pomieszczenia.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak