Wymiana materiału rolety rzymskiej: wady i zalety

Wymiana materiału rolety rzymskiej: wady i zalety

Często dochodzi do sytuacji, w której materiał naszej rolety staje się wysłużony. Odbijają się na nim lata długotrwałego użytkowania, zabrudzenia. Zacierają się wzory, blakną barwy. Dochodzimy więc do wniosku, że jeśli mechanizm rolety działa, wystarczyłoby jedynie wymienić jej materiał. Jak to wygląda w praktyce? Czy opłaca się to robić? W poniższym artykule opowiemy o tym, jak – na przykładzie rolety rzymskiej – wygląda wymiana tkaniny przesłony. Przytoczymy wady i zalety takiego rozwiązania, zwracając przy tym uwagę na czas trwania wymiany.

 

Demontaż kasety w rolecie rzymskiej

Zazwyczaj zakłada się, że o ile montaż (czy demontaż) rolety rzymskiej nie wiąże się z większymi trudnościami, tak samo będzie w przypadku wymiany materiału. Niestety, proces ten jest o wiele bardziej złożony.

Zazwyczaj rolety rzymskie zakładane są od razu z kasetami osłaniającymi wałek z materiałem. Kaseta, najczęściej zrobiona z aluminium lub PCV (dla łatwiejszego czyszczenia), musi zostać zdemontowana. Warto jednak pamiętać, że nie chodzi tu o całkowite zdejmowanie rolety ze ściany lub ramy okna – zasadniczy mechanizm zostaje na miejscu. W dalszej kolejności powinniśmy rozkręcić kasetę od mechanizmu prowadnicowego. Ten najczęściej znajduje się u boku kasety, przykręcany śrubkami. Po zdjęciu sznurków (lub koralików) możemy rozłożyć materiał na równej powierzchni – stole lub podłodze. Opisany powyżej etap pracy jest najbardziej problematycznym dla klientów. Rozkręcanie kasety długo trwa, a praca może być niekomfortowa (długotrwałe operowanie śrubokrętem z rękami w górze). Mimo to, są to procesy niezbędne, aby dotrzeć do materiału rolety rzymskiej.

 

Rozwijanie materiału

Rozłożoną roletę rzymską musimy odkleić od rolki, a na jej miejsce przykleić nową połać tkaniny. Dużą wagę należy przyłożyć do tego, aby zamocowany materiał leżał równo i prosto – krzywe przyklejenie rolety zaburzy jej poprawne funkcjonowanie.

Kolejne części pracy przypominają proces przygotowania rolety rzymskiej do prania. W związku z tym powinniśmy włożyć w poziome tuneliki materiału słomki prostujące, które utrzymują sztywność tkaniny. Później należałoby zawiązać kokardki/sznurki u dołu materiału (lub zamontować obciążniki – zależnie od typu rolety, jaki mamy). Tak przygotowaną połać możemy osadzić w kasecie.

Powtórny montaż

W przypadku, w którym materiał rolety jest już przygotowany do zawieszenia, wstawiamy go razem z rolką do środka kasety. Następnym etapem pracy jest złożenie kasety, poprzez skręcenie jej śrubami i dołączenie prowadnic. Jest to działanie analogiczne do tego, które wykonywaliśmy na początku wymiany. W dalszej kolejności pozostaje nam jedynie zwinąć i rozwinąć roletę rzymską, aby sprawdzić, czy działa bez zarzutu. Jeżeli jednak postąpiliśmy zgodnie z powyższą instrukcją, tak powinno się stać.

 

Wymiana materiału rolety rzymskiej – zalety

Jak wspominaliśmy wcześniej, wymiany materiału może się podjąć każdy, którego mechanizm rolety rzymskiej działa bezbłędnie. W innym razie – gdyby występował problem ze zwijaniem i prowadnicami – bardziej opłacałoby się nam po prostu wymienić całą roletę.

Zmiana materiału przesłony na inną to czynność, którą możemy wykonać sami w domu. Dodatkową zaletą jest to, że proces przypomina właściwie przygotowanie materiału rolety rzymskiej do czyszczenia. W tamtej sytuacji również musimy odkleić materiał od wałka, rozłożyć go, wyjąć słomki oraz obciążniki. Mając to na uwadze, proces demontażu tkaniny powinien nam być znajomy, co pozwala czuć się pewnie przy wykonywanej pracy.

Czasochłonność jako największa wada

Zasadniczymi problemami przy wymianie materiału rolety rzymskiej są: możliwe problemy z równym przyklejeniem rolety, czasochłonność procesu oraz nasz ewentualny brak zdolności lub predyspozycji technicznych.

Jak już wspominaliśmy, materiał rolety należy przymocować równo i prosto – w innym przypadku roleta może się nie zwijać tak, jak powinna. Trudnością przy wykonaniu tej czynności może być waga przesłony: zazwyczaj rolety rzymskie mają duży rozmiar i objętość, zwłaszcza, jeżeli ich tkanina jest termoizolowana. Wówczas trudniej jest za pierwszym razem dokładnie przykleić połać takich rozmiarów.

Innym problemem – prawdopodobnie największym – jest czasochłonność podejmowanych działań. Rozkręcanie kasety i prowadnic może trwać do około pół godziny (śrubki są małe a pozycja pracy niewygodna). Do tego należy doliczyć czas pracy z samym materiałem rolety, czyli wyjmowanie słomek i obciążników, oraz przymiarki związane z równym doklejaniem. Pracę kończy – znów – półgodzinne skręcanie kasety. Mając na uwadze możliwy czas całego przedsięwzięcia, wielu klientów decyduje się na kupienie nowej rolety rzymskiej w okazyjnej cenie – zaoszczędza im to zachodu.

Innym problemem może być nasz brak zdolności lub predyspozycji technicznych, który również należy wziąć pod uwagę. Również, jeśli mieszkamy sami, praca może sprawić nam więcej problemu – nie mamy pomocnej ręki przy ściąganiu i przyklejaniu materiału. Szczęśliwie w takim przypadku zawsze możemy skorzystać z pomocy producenta, u którego możemy zamówić usługę wymiany materiału rolety – wówczas to specjalista zajmie się wykonaniem całego procesu.

Poleć znajomym artykuł
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak