Zakup rolety dla alergika

Zakup rolety dla alergika

Jeżeli jesteśmy alergikami – lub z takimi mieszkamy – wyposażenie domu może stanowić problem. Często nie wiemy, jakie materiały powinniśmy wybierać oraz na jaką przesłonę okienną się zdecydować. Wiadomo bowiem, że wszystkie funkcjonalne tkaniny w mieszkaniu stanowią zazwyczaj siedlisko kurzu i roztoczy, niebezpiecznych dla osób wrażliwych. W poniższym artykule przedstawimy Państwu rady związane z posiadaniem rolet wewnętrznych przez domowników z alergią. Podpowiemy, jak dbać o przesłony, oraz na które typy można się zdecydować przy zakupie.

Alergicy i problemy z kurzem

Alergia na kurz to przypadłość, na którą należy uważać. Jak podają portale medyczne, najczęstszymi dolegliwościami po kontakcie z kurzem są: nieżyt nosa, uporczywe kichanie, duszności, swędzenie w nosie, łzawienie oczu i wodnisty katar. Może dojść również do chronicznego zmęczenia, osłabienia odporności oraz do przewlekłych bólów głowy. Wobec tego, problemu kurzu w mieszkaniu nie wolno bagatelizować – to, co wydaje się błahostką, może stać się przyczyną bezsenności czy zwiększonej podatności na choroby. Mimo to jednak warto zdać sobie sprawę z tego, że kurz – czyli w dużym skrócie mieszanina piasku z ziemi i mikroustrojów – zawsze będzie w domu, niezależnie od przeprowadzanych w nim porządków. Nie wolno jednak bagatelizować jego problemu: w kurzu często można znaleźć roztocza, czyli mikropajęczaki, które mogą powodować u ludzi nawet atopowe zapalenie skóry.

Domowe usuwanie kurzu

Najpopularniejszym sposobem na walkę z kurzem jest regularne mycie mebli i podłogi; czyszczenie ścierką od górnych półek do dolnych. Unikanie – lub częste odkurzanie – dywanów. Szczotkowanie czworonogów. Jedną z innowacji jest zakup specjalnych oczyszczaczy do powietrza lub filtrów węglowych. Najczęściej są one używane zimą, kiedy poziom kurzu wzrasta (w związku z dymem i sadzą na ulicach). Choć oczyszczacze powinny być włączone przez cały rok, nawet one nie mogą zagwarantować nam stuprocentowego usunięcia kurzu w mieszkaniu. Okazuje się więc, że nie możemy całkowicie pozbyć się mikroustrojów i roztoczy. Jednak sposobem na ograniczenie ich liczby jest przemyślany dobór rolet wewnętrznych – tak, aby były proste w użytkowaniu i czyszczeniu.

Rolety wewnętrzne: czego unikać?

Zasadniczo najgorszym rozwiązaniem dla alergików jest zakupienie żaluzji drewnianych lub rolet wewnętrznych bambusowych. Należy bowiem wiedzieć, że są to materiały, na których łatwo osadza się kurz. Czyszczenie z użyciem wody może jeszcze pogorszyć sprawę i kurz na dobre wniknie do wnętrza drewna (przez co rolety wewnętrzne są później ciemniejsze i nie tak estetyczne jak wtedy, kiedy je kupowaliśmy i montowaliśmy). Z kolei przecieranie szmatką, nawet jeżeli jest ona wykonana z mikrofibry, nie jest rozwiązanie długotrwałym. Dla alergików jedynym rozwiązaniem jest czyszczenie drewnianych rolet wewnętrznych – lub żaluzji – codziennie. Nie trzeba się domyślać, jak uciążliwe może być to zajęcie.

Zaleca się więc niekupowanie przesłon drewnianych ani drewnopodobnych. Co w zamian?

Rolety plisowane i rolety rzymskie

Dla alergików najlepszym wyborem jest zakup rolety wewnętrznej materiałowej, najlepiej poliestrowej. Przede wszystkim należy pamiętać, że przesłona taka jest impregnowana. To oznacza, że znajduje się na niej warstwa cienkiej, przezroczystej gumy, która uniemożliwia wnikanie wody i wilgoci we wnętrze tkaniny. Jest to o tyle ważne, o ile ułatwia czyszczenie rolety oraz zmniejsza szanse powstania toksycznego grzyba. Dlatego też należy uważać, aby nie czyścić zabrudzeń na roletach wewnętrznych zbyt energicznym szorowaniem, „szczotkowaniem” ani kontaktem z gorącą wodą.

Alergikom polecamy najbardziej rolety rzymskie oraz plisowane. Materiał obu rolet daje się łatwo czyścić – wystarczy go zdjąć z rolki i włożyć do pralki (rzymska) lub do wanny z napuszczoną letnią wodą. Jeśli chodzi o pranie w automacie, roletę rzymską można prać razem z innymi rzeczami, w programie dla materiałów „delikatnych”, z łagodnym detergentem. Ten sam detergent można wlać do wanny/brodzika prysznicowego, gdzie wypłuczemy tkaninę plisów. Obie te rolety wewnętrzne można łatwo czyścić, wykorzystując przy tym preparaty przeznaczone dla alergików.

Rolety rzymskie są bardzo eleganckie oraz proste w utrzymaniu. W wariancie „duo” mogą spełniać zarówno funkcję firany, jak i zasłony. Z kolei plisy trudniej absorbują kurz, a wszelkie zabrudzenia można łatwo usunąć, wypłukując je baterią prysznicową z harmonijek materiału.

Rolety dla alergików? Dobry pomysł

Każdy zasługuje na to, aby móc przystroić i udekorować swoje mieszkanie według własnych upodobań. Jednak w przypadku kondycji alergicznej przy wyborze rolety wewnętrznej należy wziąć po uwagę więcej czynników: jakość i strukturę materiału, sposób jego czyszczenia oraz częstotliwość zdejmowania zabrudzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zakup rolet rzymskich oraz plisowanych – są najprostsze w użytkowaniu oraz można je czyścić detergentem przeznaczonym specjalnie dla osób z alergią na kurz.

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia Jeśli tak kliknij tak Nie Tak